Finwal w Bałtyku

W dniu 10 lipca  2005r. w niemieckiej części Zatoki Pomorskiej niedaleko wyspy Rugia znaleziono martwego finwala (Balaenoptera physalus). Znaleziony wieloryb mierzył 17,1 m długości i jego ciało było jeszcze w dobrym stanie. Pracownicy Niemieckiego Muzeum Oceanografii w Stralsund (www.meeresmuseum.de/start/index.htm) w następnych dwóch dniach przyholowali go do brzegu, wyciągnęli na brzeg i zrobili sekcje zwłok finwala.

        

Ciało było trochę napuchnięte, żołądek był pusty, natomiast jelita wypełniało strawione jedzenie. Nie stwierdzono jakichkolwiek mechanicznych uszkodzeń ciała. Specjaliści uważają że finwal zginął z powodu stresu spowodowanego wpłynięciem w płytkie wody Bałtyku.

     

Samce tego gatunku mogą osiągać długość do 21m, a samice nawet do 26m. Charakterystyczne ubarwienie jest najbardziej rzucającą się w oczy cechą tego dużego, smukłego, o opływowym kształcie wieloryba. Barwa ciała od szarej do czarnej, przy czym podgardle, brzuch, spodnie strony płetw piersiowych i płetwy ogonowej są białe. Głowa ma niesymetryczną pigmentację: prawa część żuchwy jest biała, a lewa część w większości ciemna. Płyty fiszbinu są kremowo-białe w jednej trzeciej strony prawej; reszta fiszbinu jest ciemnoszara, często z żółtawymi lub kremowymi paskami. Za głową mogą się znajdować charakterystyczne wzory na skórze, w kształcie litery V. Okres ciąży trwa 11 miesięcy. Dojrzałość płciową na półkuli północnej samce osiągają przy długości około 17,4m – 18,3m, a samice przy 18,3m – 19m. Na półkuli południowej samce dojrzałość płciową osiągają przy długości 19m, a samice przy 20m.

 

Finwale do Bałtyku wpływają bardzo rzadko. Po raz pierwszy odnotowano Finwala w 1874 roku niedaleko Gdańska. Następny okaz pojawił się niedaleko Dziwnowa w 1899 r. Ostatni raz widziano finwala na zatoce Puckiej w 1930r.

Szymon Skura

15.07.2005r.

<<<POWRÓT