Foka w Łebie

Wczoraj, 2 sierpnia 2005r., Stacja Morska otrzymała informacje o pojawieniu się foki na plaży w Łebie. Z informacji osób dzwoniących wynikało, iż foka wychodzi na brzeg i po kilku chwilach wraca do wody, i znów wychodzi.

Wysłaliśmy ekipę do Łeby. Nasi pracownicy stwierdzili, że foka jest w dobrym stanie zdrowia i nie jest konieczne zabranie jej do Stacji. Jedynym problemem foki jest brak spokoju. Foka niepokojona przez liczną grupę turystów traktujących ją  jako atrakcję nie miała możliwości spokojnego odpoczynku. 

Nasi przedstawiciele rozdali ulotki "Pomóż fokom", które zawierają m. in informacje jak należy postępować w przypadku spotkania z foką. Mamy nadzieję, iż przynajmniej część turystów zastosuje się do naszych próśb i rad podanych w tym informatorze.

Marcin Gawdzik

3.08.2005r.

Szanowni Państwo!

Apelujemy do wszystkich osób, które spotkają fokę na polskim brzegu, o umożliwienie temu zwierzęciu odpoczynku! 

·         Foki odwiedzają wielokrotnie miejsca, w których nie zakłóca się im spokoju i czują się w nich bezpiecznie. Traktują je jako swoje siedlisko - ostoję. Należy ten fakt uznać za naturalny.

·         Foka jest gatunkiem wodno-lądowym. Co jakiś czas foka musi wyjść na brzeg, aby odpocząć po trudach forsownej wędrówki, polowaniu na ryby, w okresie linienia i porodów. 

·         Foka może niebezpiecznie ugryźć. Rany trudno się goją, a infekcje są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Nie należy fok dotykać!

Pamiętaj!

 

·        Powstrzymaj się i innych przed zbliżaniem do miejsca odpoczynku foki,

·         Chroń fokę przed psami,

·         Nie dokarmiaj foki.

<<<POWRÓT