Foka pospolita – rzadki gość

Do Stacji Morskiej w ostatnich dniach dotarła informacja o pojawieniu się foki pospolitej na polskim wybrzeżu. Foka ta została zauważona w dniu 1 listopada tego roku w godzinach południowych w okolicy wsi Wiślanka, przy moście w Sobieszewie. Przy małym porcie rybackim, korzystając z promieni słonecznych, wypoczywała na brzegu. Spłoszona przez spacerowicza – fotografika umknęła do wody. Jednak około godziny 14.30 pojawiła się ponownie w tym samym miejscu. Sytuacja się powtórzyła, ponownie sesja zdjęciowa wywołała w zwierzęciu odruch obronny i foka zanurkowała uciekając. Z informacji, które do nas dopływają wiemy, że foka ta wciąż tam przebywa (ostatnia obserwacja została zanotowana 6 listopada).  

Foka pospolita  w Wiślince  (na Martwej Wiśle, 1.11.2005r.) (foto: Piotr Biegaj).

Foka pospolita (Phoca vitulina) jest jednym z trzech gatunków zamieszkujących Bałtyk. Samca od samicy ciężko odróżnić bowiem nie występuje u nich dymorfizm płciowy (różnice w wyglądzie samca i samicy). Ubarwienie ich ciała jest różnorodne, od jasnoszarego po ciemnobrązowe z małymi ciemnymi plamkami, lecz strona brzuszna zwykle jest jaśniejsza od grzbietu. Pysk u tego gatunku jest krótki tzw. „koci”, zaś oczy są duże i osadzone blisko siebie. Samce dorastają do 180 cm, przy wadze do 130 kg, samice zaś są mniejsze, długość ich ciała dochodzi do 150 cm a ciężar 105 kg. Samce są gotowe do rozrodu w wieku 6 lat, samice dojrzałość płciową osiągają w wieku 4 lat. Foki te łączą się w pary i przystępują do zakładania rodziny po okresie linienia, a więc we wrześniu i na początku października. Nie łączą się w pary na całe życie. Młode szczeniaki rodzą się z dala od stada, na brzegu i wyglądem przypominają osobniki dorosłe. Samice są troskliwymi matkami, w razie niebezpieczeństwa spychają młode do wody uderzając płetwami. W wodzie podtrzymują potomstwo swoim ciałem i oddalają się w spokojne miejsce.

Foki pospolite na świecie są  jednym z najbardziej rozprzestrzenionych gatunków wśród płetwonogich, jednak na naszym wybrzeżu są niezwykle rzadko spotykanymi gośćmi. W ostatnich latach odnotowaliśmy zaledwie 4 osobniki tego gatunku. Ewenementem był zaobserwowany w 1990 roku poród foki pospolitej w rezerwacie „Ptasi Raj”. Ostatnią fokę pospolitą odnotowano w Polsce  w 2002 roku w Rewalu. (kliknij)

Foka pospolita w Ptasim Raju u ujścia Wisły (foto: M. Zawadzki).

Tego roku w maju, w Kłajpedzie, foka pospolita wybrała sobie za rejon odpoczynku miejsce obok publicznego akwarium. Było to pierwsze we współczesnej historii odnotowanie tego gatunku u wybrzeży Litwy.

Foka pospolita z Kłajpedy (maj 2005) (foto: Aruns Grusas).

Najbliższym nam miejscem, gdzie te zwierzęta można obserwować jest Olandia. Na tej szwedzkiej wyspie, oddalonej od  nas zaledwie 230 km, na południowym jej cyplu żyje bałtycka kolonia tych fok. Tamtejsza populacja liczy około 450 osobników. W rejonie ich występowania utworzono tzw. focze sanktuarium czyli miejsce, gdzie obowiązuje zakaz nie tylko łapania i zabijania tych zwierząt, ale także ich niepokojenia.

Tablica informująca o foczej ostoi na Olandii (foto: K.E. Skóra).

Pamiętajmy, że los wszystkich fok dziko żyjących zależy w dużej mierze od nas samych. Należy te zwierzęta obserwować z daleka, zapewniając im warunki spokoju i bezpieczeństwa. W przypadku zauważenia foki na brzegu, zaobserwowania w wodzie czy znalezienia osobnika martwego prosimy o zawiadomienie pracowników Stacji Morskiej IO UG w Helu dzwoniąc na czynne całą dobę numery alarmowe (058) 675-08-36 oraz  0 601-88-99-40.

Magdalena Jedynak

<<<POWRÓT