Fotografia podwodna w Helu

Zatoka Pucka to jeden z modniejszych krajowych akwenów nurkowych.         Z całego kraju ciągną tu amatorzy, przede wszystkim, tzw. nurkowań wrakowo-morskich. W sprzyjających warunkach pogodowych na obszarze od Ryfu Mew do linii łączącej Cypel Helski z Orłowem,  z co najmniej kilkunastu jednostek: kutrów, pontonów czy szalup, prowadzone są różnego rodzaju nurkowania szkoleniowe i eksploracyjne. Jednak wielu z tych zdobywców morskich głębin nawet nie zdaje sobie sprawy jak bogata w organizmy zwierzęce i roślinne jest Zatoka Pucka. I chociaż czasy jej świetności sprzed czterdziestu, pięćdziesięciu lat raczej minęły, to podwodny świat Zatoki Puckiej tworzą  nie tylko omułki i pąkle porastające burty i pokłady wraków czy też dorsze ukryte w ich wnętrzach. Jeszcze obecnie, w czasach, gdy Zatoka Pucka przestała być „Rajem Bałtyku Południowego”, uważny obserwator może spotkać podczas nurkowań  przedstawicieli wielu dziesiątków  gatunków organizmów zwierzęcych i roślinnych. Oczywiście większość z ich jest stosunkowo mała, lecz ich wymiary pozwalają na obserwację nieuzbrojonym okiem przez szybkę maski nurkowej.  Posługując się odpowiednim sprzętem fotograficznym można uzyskać zupełnie ciekawe podwodne zdjęcia przyrodnicze, zwłaszcza, gdy zostaną wykonane w technice makrofotograficznej. I chociaż swoim kolorytem  podwodny świat Zatoki Puckiej ustępuję akwenom tropikalnym i subtropikalnym to właśnie technika makrofotografii pozwala uzyskać także i w naszych wodach ujęcia, które mogą swoją formą konkurować z fotografia z wód ciepłych. 

 

Urok podwodnego Helu

Szczególnym miejscem dla podwodnego fotografa w Zatoce Puckiej są betonowe i kamienne umocnienia falochronu zachodniego Portu Rybackiego w Helu. Porośnięte organizmami poroślowymi, stanowią one schronienie i miejsce bytowania wielu gatunków zwierząt morskich, w tym atrakcyjnych  fotograficznie ryb, takich jak: węgorzyca, kur diabeł, tasza, babka bycza, stornia, skarp, okoń  czy dorsz. Spotyka się tu także płoć, pstrąga tęczowego, szczupaka i sandacza a nawet babkę czarnoplamkę. Pośród glonów porastających kamienie można  spotkać liczne ostatnio krewetki, a na piaszczystym dnie u podnóża narzutu inne skorupiaki – podwoje.  Przy odrobinie szczęścia uda się także zaobserwować  żyjące w Bałtyku kraby. 

 Strach młodego dorsza

Te unikalne cechy akwenu helskiego, z racji bogactwa życia, nazywanego niekiedy „zieloną rafą Zatoki Puckiej” sprawiły, że Hel został wybrany na miejsce kursu instruktorów fotografii podwodnej Komisji Działalności Podwodnej PTTK.  Zajęcia odbyły się w dniach 28-31października 2005r., a gościny podwodnym fotografom udzieliła Stacja Morska  Uniwersytetu Gdańskiego. Stacja zapewniła nie tylko zakwaterowanie i pomieszczenia nurkowe, ale także salę dydaktyczną wraz z wyposażeniem. Pozwoliło to na bardzo sprawne przeprowadzenie zaplanowanych zajęć wykładowych i seminaryjnych oraz nurkowań fotograficznych.  Jednocześnie z zajęciami kursu instruktorskiego zostało przeprowadzone podstawowe szkolenie z zakresu fotografii podwodnej dla pracowników Stacji i Uniwersytetu, zakończone uzyskaniem przez nich odpowiednich certyfikatów KDP/CMAS. Zajęcia teoretyczne były także otwarte dla studentów i pracowników Uniwersytetu zainteresowanych wykorzystaniem fotografii podwodnej i techniki nurkowej do prowadzenia prac naukowo-badawczych.

Przygotowania do kursu trwały ponad pół roku. W tym czasie kandydaci na instruktorów przeszli pierwszy etap szkolenia nad jeziorem Dymin koło miejscowości Koczała, a w ramach pracy własnej przygotowali wykłady oraz prezentacje dorobku zdjęciowego, uzupełnione następnie o zdjęcia wykonane w wodach Zatoki Puckiej podczas trwania kursu. 

 

Miłośnicy mokrej fotografii

Przeprowadzone szkolenie instruktorskie oparte było o założenia programowe Światowej Federacji Podwodnej (CMAS) z siedzibą w Rzymie i było pierwszym tego typu  w kraju. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadził dr inż. Jarosław Samsel – instruktor stopnia III fotografii podwodnej CMAS. 

 

Dr Jarosław Samsel w czasie wykładu

Wszystko wskazuje, że zainicjowana tym kursem współpraca pomiędzy fotografami podwodnymi KDP a Stacją Morską UG będzie  kontynuowana w przyszłości, w postaci także i innych działań propagujących fotografowanie i wideofilmowanie podwodne oraz  wiedzę o świecie podwodnym Bałtyku.

Tekst: Jarosław Samsel

Zdjęcia: Jarosław Samsel i Mariusz Sapota

<<<POWRÓT