Los nerpy

Do Stacji Morskiej trafiła żyjąca w północnej części naszego Bałtyku foka obrączkowana. Jak się okazało jest to dorosły samiec tego rzadkiego u naszych wybrzeży gatunku. Został on znaleziony w sobotę 22 stycznia w Gdańsku, pływał w Martwej Wiśle tuż przy klubie kajakowym „Gedania”. Kilkukrotnie wychodził na pomost pontonowy, gdzie próbował odpocząć. Jeszcze tego samego dnia ze względu na jego niezwykłe zachowanie i na dużą ilość niepokojących go ludzi został zabrany do Oliwskiego ZOO, skąd trafił do Stacji Morskiej. Jej stan  nie rokował dobrze. Już przy poborze krwi i wymazów można było dostrzec bardzo duże osłabienie foki. Wszystkie dotychczasowe zabiegi spotykały się z prawie całkowitym brakiem agresji i prób obronnych, co u dzikich fok spotykane jest jedynie przy skrajnym wyczerpaniu. 

 Podawanie lekarstw i płynów za pomocą sondy.  (foto R. Koza) 

Foka obrączkowana po zabiegu. (foto A. Gruchal)

Badanie wstępne wskazywały na silne zaburzenia układu pokarmowego. Dodatkowe analizy uwidoczniły również niedokrwistość, przyczyną której było najprawdopodobniej zatrucie. Kilka dni farmakologicznego leczenia w helskim szpitaliku nie pomogło. Stało się to czego obawiali się pracownicy od samego początku.

W ciągu ostatnich lat do Stacji Morskiej w Helu foki obrączkowane trafiały pięciokrotnie. Niestety część nich była w krytycznym stanie i nie udało się ich uratować. Były jednak i takie, które trafiły do nas na czas i udało się im pomóc. Wyleczone foki Rewa i Kulka zostały wypuszczone na wolność i miejmy nadzieję, że cieszą się odpowiednim zdrowiem. Foki obrączkowane (zwane też nerpami) swą nazwę zawdzięczają specyfice ubarwienia. Są one zwykle szarobrązowe, na brzuchu i bokach jaśniejsze zaś na grzbiecie ciemniejsze, pokryte plamkami o białawych obwódkach w kształcie pierścieni. Mają małe głowy i krótkie szyje, oczy ich są duże i blisko osadzone .

W przypadku tego gatunku trudno odróżnić samca od samicy. Nerpy osiągają rozmiary od 125 do 170 cm, przy ciężarze 70-110 kg.  Samice jednak są mniejsze, dorastają do 145 cm a ważą średnio do 70 kg. Jest to gatunek arktyczny, występujący jako relikt na Bałtyku. Foki te żyją w rejonach pokrytych lodem i śniegiem. Ich naturalne siedliska są ulokowane w północnej części Morza Bałtyckiego. W lodzie zwierzęta te utrzymują otwory oddechowe, które są od siebie oddalone o około 2 km. Są one bardzo czuje i ciekawskie.

Na początku XX wieku nerp w Bałtyku było około 200 tys. osobników. Polowania w latach 1910-1940 oraz zanieczyszczenie środowiska spowodowały spadek liczebności tych zwierząt. Obecnie sytuacja zaczęła się poprawiać, a zasoby bałtyckich fok obrączkowanych szacuję się na około 5,5 tys., z czego około 4 tys. zamieszkuje Zatokę Botnicką.

Pokarm ich jest bardzo urozmaicony. Odżywiają się głównie małymi rybami: śledziami, babkami, stynkami, ciernikami, okoniami. Łowią też węgorzyce, ryby dobijakowate i minogi. Zjadają także skorupiaki (np. podwoje) oraz mięczakami (omułki).

Dojrzałość płciową foki obrączkowane osiągają między piątym a siódmym rokiem życia. W pary łączą się od marca do połowy maja, samice w tym czasie wydzielają specyficzny zapach. Co roku foki te zwykle wracają na miejsce swoich urodzin, choć zdarza się, że wędrują w poszukiwaniu nowych terytoriów. Kiedy nadchodzi czas porodu samice wychodzą na pola lub kry lodowe i tam wydają na świat potomstwo. W śniegu samica robi norę, na końcu której znajduje się gniazdo i zejście do wody. Młode jest tam bezpiecznie ukryte, a dodatkowo chroni go biała barwa futerka, w którym przychodzi na świat. Okres karmienia młodych trwa około 2 miesięcy. Po tym czasie zanika kremowe lanugo i młoda foka przybiera barwę osobnika dorosłego. Powoli uczy się samodzielności podglądając zachowanie matki.

M.Jedynak, A.Opanowski

<<<POWRÓT