BUBAS 

– ze Szwecji przybywa nowy mieszkaniec helskiego fokarium

(Fot. 1) Wszędobylski Nils sprawdza nowo zainstalowaną kamerkę internetową.

Ośrodek Hodowli Fok Szarych MHN (Forsmark, 2005r, foto Anna Roos)

Nowy mieszkaniec fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, Bubas, przybył ze Szwecji, z półdzikiej hodowli Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie, gdzie pod pseudonimem Nils brał udział w szwedzkim projekcie odtwarzania naturalnych kolonii fok szarych w południowej Szwecji, gdzie przez 11 lat został ojcem 19 focząt, wypuszczonych do naturalnego środowiska. Teraz wraca do Polski.

Nieznane jest miejsce urodzenia Bubasa, ale w kwietniu 1987 r. znalazł się w pobliżu Jastarnii, skąd przywieziony przez rybaków, trafił do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku-Oliwie. Dzięki troskliwej opiece swoich gdańskich opiekunów foczka mieszkała w oliwskim ZOO 7 kolejnych lat, wyrastając z pokrytego białym puchem malucha na dorodnego samca. 

W 1994 roku pojawiła się dla Nilsa perspektywa dalekiej podróży na północ. Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie, które od lat prowadzi w pobliżu elektrowni atomowej w Forsmark hodowlę fok szarych służącą projektowi restytucji kolonii tego gatunku na pd. Bałtyku. Foki uczestniczące w tym projekcie żyją w pół-naturalnym zbiorniku wodnym na terenie należących do elektrowni atomowej basenów biotestowych. Tam właśnie trafił Bubas, a jego zadaniem przez ostatnich 11 lat pobytu w Szwecji było pomnażanie foczego pogłowia i trzeba przyznać, że w tej roli sprawdził się doskonale. Statystyki mówią same za siebie: w ciągu spędzonego w Forsmark czasu doczekał się 19 potomstwa, w tym 12 samic i 7 samców.  

Zarówno koordynatorka szwedzkiego projektu, Anna Roos z Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie, jak i bezpośredni opiekun stada w Forsmark, Lennart Ekström, przyznają zgodnie, iż Bubas ma niezwykle spokojne usposobienie i jest ... nieśmiały. Jest też wspaniałym ojcem i dżentelmenem dla  samic ze swojego stada. 

 

(Fot. 2) Zdjęcie rodzinne: córka Nilsa, Silvia, w trakcie karmienia przez matkę. Z tyłu troskliwy tatuś.

Ośrodek Hodowli Fok Szarych MHN (Forsmark, 2004r, foto Anna Roos)

Nowy mieszkaniec basenów Stacji Morskiej w Helu przypłynie do Polski promem wraz ze swymi opiekunami. Z bazy promowej gdańskiego portu zostanie przewieziony do Helu, gdzie czeka na niego największy basen o głębokości 3,5 metra, w którym spędzi pierwsze dni pobytu w Helu. Jego towarzyszkami będą cztery żyjące tu na stałe samice: pochodząca ze Szwecji Unda Marina oraz trzy Estonki – Ania, Ewa i Agata. Wszystkie samice kilkakrotnie już były matkami. Mamy nadzieję, że ich macierzyńskie doświadczenia w połączeniu z urokiem i ojcowskimi doświadczeniami Bubasa, pozwolą nam cieszyć się jeszcze niejednym przychówkiem w ramach realizowanego w Stacji projektu restytucji kolonii fok szarych na południowym Bałtyku. 

Joanna Skeris

Więcej informacji o fokach na naszej stronie internetowej:

www.fokarium.pl 

<<< Stacja Morska - Archiwum

<<< Fokarium