Piasek w szpitaliku

W niedzielę, 13 marca 2005r. otrzymaliśmy telefon  o znalezieniu młodej foki na plaży przy przystani rybackiej w Piaskach. Zanim zwierzak trafił do nas, część czasu spędził w łódce rybackiej, zaś noc przespał leżąc na kocu, w wannie u  swego wybawcy. Foka najprawdopodobniej była opuszczona przez matkę. Następnego dnia została przetransportowana do Stacji Morskiej w Helu.

Piasek

Jest to młody samiec foki szarej i od miejsca, w którym został znaleziony pochodzi jego imię – Piasek. Szczenię ma około tygodnia, co można wywnioskować z jego wagi, długości ciała oraz wyglądu futerka. Kiedy do nas trafił mierzył 98cm, był osłabiony – ważył 14,4 kg, a więc podobnie jak młode foki w fokarium w pierwszym dniu narodzin.  Młode foki szare są pokryte gęstym , białym futrem, które ma za zadanie chronić je przed zimnem oraz stanowi dla nich kamuflaż wśród śniegu.

Osesek w tej chwili zamieszkuje pomieszczenie zwane foczym szpitalikiem. Pomieszczenie to jest utrzymywane w idealnej czystości, wyłożone białymi kafelkami oraz wyposażone w basenik i podłogę podgrzewaną stosownie do potrzeb rekonwalescenta. Opiekę nad foką sprawują pracownicy Stacji Morskiej wraz z lekarzem weterynarii. Piasek został poddany badaniom krwi i jest karmiony sztucznie za pomocą sondy. Jest to skuteczna, lecz mało przyjemna metoda, polegająca na wprowadzeniu rurki głęboko do przełyku foki, przez którą podaje się pokarm. Jedzenie dostaje co 4 godziny w ciągu dnia, a każdy posiłek składa się ze zmielonych ryb, glukozy, witamin, tranu i wody. Dodatkowo foczka otrzymuje leki wzmacniające. Dzięki rehabilitacji w ciągu dwóch dni przytyła 0,5 kg. Wkrótce rozpocznie samodzielną naukę jedzenia ryb w całości.

Na razie szczeniak próbuje zastąpić brak matki tuląc się do ręcznika, zwykle po jedzeniu usiłuje go ssać i się nim bawić, wykręcając go we wszystkie strony. Jest bardzo ciekawski, żywy, ruchliwy i pełen temperamentu. Pomimo, że młode foki potrafią być ufne w stosunku do swych opiekunów, staramy się kontakty ze zwierzęciem ograniczać do minimum, aby ułatwić mu start do życia w morzu. Po szczęśliwie zakończonej rehabilitacji Piasek wróci do swego naturalnego środowiska.

Wczesna wiosna to czas, kiedy młode foki będą płynęły w kierunku południowego Bałtyku. Wszystkie osoby , które zaobserwują, znajdą lub złowią te zwierzęta prosimy o kontakt ze Stacją Morską w Helu pod numerami telefonu: (058) 675-08-36 oraz 0-601-88-99-40.

Magdalena Jedynak

<<<POWRÓT