WYPUSZCZENIE FOK

We wtorek 28 czerwca 2005 roku około godziny 13.30 Stacja Morska wypuściła do Bałtyku, w rejonie Czołpina na terenie  Słowińskiego  Parku  Narodowego,  10 młodych fok szarych. To rekord. Trzy z  nich  urodziły się w fokarium, a siedem pozostałych było w nim rehabilitowanych z uwagi na zły stan zdrowia w momencie znalezienia ich na polskich plażach.

Kolumna samochodów z fokami w drodze do Czołpina.

foto Wojciech Waśkowski

Foki przywitała spora grupa wczasowiczów.

foto Wojciech Waśkowski

Skrzynie z fokami przeniesiono przez wydmy.

foto Wojciech Waśkowski

 

Na brzegu stanęło 10 skrzyń z fokami w środku.

foto Wojciech Waśkowski

 

Początek foczej podróży po Bałtyku.

foto Wojciech Waśkowski

 

Wsparcia przy wypuszczeniu fok udzielili nam pracownicy Słowińskiego Parku Narodowego na czele z panią dyrektor Katarzyną Woźniak, za co serdecznie dziękujemy.

 

Zdjęcia i informacje o młodych fokach wypuszczonych do Bałtyku można zobaczyć na  stronie internetowej:

 

http://www.fokarium.com/fokarium/mlodfo05.htm

 

Foki urodzone w helskim fokarium otrzymują imiona związane z terminologią morską najczęściej w języku kaszubskim, przy czym każdego roku są to imiona na kolejną literę alfabetu. Z kolei foki znalezione otrzymują zazwyczaj imiona związane z miejscem znalezienia.

Wszystkie foki mają u nasady ogona wszczepiony pod skórę mikroczip z zakodowanym numerem. Sześć z nich zostało wyposażonych w satelitarne nadajniki, które pozwalają śledzić ich migracje oraz ustalić miejsce odpoczynku i żerowania. Trasy wędrówek tych fok  można  zobaczyć na stronie internetowej:

http://www.fokarium.com/fokarium/mapy/viewer.htm

Wszelkie informacje o znalezieniu lub zaobserwowaniu fok prosimy kierować pod czynne całą dobę telefony:   0 601 88 99 40  lub  (058) 675-08-36.

Transmitery w tym roku sfinansowali:

           

              

<<<POWRÓT