Teraz u nas

Pierwszy komunikat nadszedł około godziny ósmej via oddział Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni: „...zauważono dwa delfiny przed portem gdyńskim ...”. Wiadomość pochodziła z jachtu, który przekazał ją do centrum nadzoru ruchu statków VTS na Zatoce Gdańskiej. Kolejne napływające informacje z wędkarskiego kutra „Passat VII” i wodolotu „Merlin II” potwierdzały fakt obecności tych ssaków. Najwięcej szczęścia miała załoga jachtu „Free.Dom”. Delfiny towarzyszyły im około godziny i to im udało się zrobić najlepsze zdjęcia. Rozstali się z nimi dopiero niedaleko Helu.

Były to delfiny zwyczajne (Delphinus delphis) i zapewne pochodziły z  grupy czterech, po raz pierwszy odnotowanej w końcu kwietnia na północ od Łeby, a później jeszcze w paru innych miejscach południowego Bałtyku.

Obecnie, dzięki wykonanym zdjęciom, udało się przypisać indywidualne cechy  jednemu (większemu) z osobników. Pozwolą na  identyfikację tego osobnika w innych miejscach jego obserwacji.

Otóż na jego płetwie grzbietowej występują wyraźne ubytki tkanki po odniesionych zranieniach, które, choć już zabliźnione, będą mu towarzyszyć do końca jego życia. Stanowią one dla badaczy delfinów znak identyfikacyjny danego osobnika. Cecha ta powędruje do bazy identyfikacyjnych danych (ID) waleni, które nauka od paru lat już kataloguje.

Tak jak wielorybom fotografuje się płetwy ogonowe lub szramy na ciele, fokom - ubarwienie futra na bokach głów, tak, dla identyfikacji delfinów, często wzór brzegu płetwy grzbietowej jest tą cechą, która pozwala na nadanie mu osobistego imienia lub (i) numeru. Ten uzyskał imię „Free (1)”.

Krzysztof E.Skóra, Iwona Kuklik

   

Delfiny przy burcie s/y "Free.Dom" (kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć)

 

Płetwa grzbietowa większego z delfinów z charakterystycznym klinowym 

wycięciem u jej podstawy oraz nieco postrzępioną tylną częścią jej szczytu. 

(kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć)

Autorzy zdjęć z dnia 18.08.2007r.: Teresa, Monika i Wiesław Cybulscy - załoga s/y "Free.Dom"

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oczekujemy dalszych zgłoszeń na temat obserwacji morskich ssaków w polskich wodach Bałtyku: 

Stacja Morska Instytutu Oceanografii 

Uniwersytetu Gdańskiego 

tel.: +58 675-08-36, fax.: +58 675-04-20, 

e-mail: hel@univ.gda.pl

 

Stacja Morska UG dziękuję Stoczni Ustka za udostępnienie łodzi do prowadzenia monitoringu Zatoki Gdańskiej.

<<< POWRÓT