Gdańskie Targi AKADEMIA

 

W dniach 18-20.03.2009r. na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego
w Gdańsku Oliwie odbyły się po raz kolejny doroczne Targi Edukacyjne „AKADEMIA”. Są one skierowane do młodzieży ze szkół ponad-gimnazjalnych, podejmującej decyzję o wyborze kierunku swoich przyszłych studiów. Na targach AKADEMIA 2009 swoją ofertę edukacyjną zaprezentowało niemal 80 wystawców z całej Polski, a także zagranicy. Spośród nich ponad połowę stanowiły szkoły wyższe. W czasie targów można się było zapoznać z propozycjami poszczególnych wydziałów i instytutów Uniwersytetu Gdańskiego, który oferuje kształcenie na niemal 40 kierunkach studiów, w zakresie ponad 140 specjalności. Nie mogło więc na nich zabraknąć prężnie działającego Instytutu Oceanografii, na którego stoisku, z daleka przykuwającym wzrok przybyłej młodzieży, można było poznać szczegóły procesu rekrutacji na kierunki: oceanografia, geologia i ochrona środowiska. Stoisko przygotowały i obsługiwały połączone siły kadry i studentów z Instytutu Oceanografii oraz pracowników Stacji Morskiej w Helu - terenowej placówki w tymże instytucie. 

 

 

Zainteresowanie przybyłej na targi młodzieży było naprawdę duże – rozdaliśmy setki ulotek promujących kierunki studiów realizowane w naszym instytucie, spore zaciekawienie wzbudzały także materiały edukacyjno-informacyjne dotyczące bezpośrednio Stacji Morskiej IO UG, a także pocztówki z fokami, morświnami i rybami. Przez cały czas trwania targów udzielaliśmy informacji o charakterze studiów, do których wyboru zachęcaliśmy licealistów, przedstawialiśmy również perspektywy zatrudnienia, opowiadając m.in. o arkanach pracy w naszej helskiej placówce. Dla osób bardziej zainteresowanych problematyką ochrony ssaków morskich żyjących w Bałtyku i szczegółowymi badaniami życia tego morza prowadzonymi na terenie SMIOUG, przygotowaliśmy godzinny wykład. Obecna na nim młodzież wraz z nauczycielami oprócz sporej dawki wiedzy merytorycznej w postaci wykładu zobrazowanego prezentacją multimedialną, została również zaopatrzona w stosowne ulotki.

 

Elementem przyciągającym spacerującą po namiocie targowym młodzież na stoisko oceanografów były z pewnością widoczne nawet z dużej odległości modele morświnów w rzeczywistych wymiarach. Zawieszone nad stoiskiem zafrapowały niejednego uczestnika targów, skłaniając do zadawania pytań, a nas – do szczegółowych wyjaśnień. Po otrzymaniu odpowiedniej dawki wiedzy, z uczuciem rozbudzonej ciekawości i niedosytu informacji, który może uzupełnić jedynie studiowanie oceanografii, młodzi ludzie wracali do swoich domów, by w najbliższym czasie podjąć kolejne życiowe wybory.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad rekrutacji na kierunki oceanografia i geologia znajdziecie Państwo na stronie internetowej Instytutu Oceanografii UG: www.ocean.univ.gda.pl/dla_kandydatow.htm.

Tekst: Monika Konkel
Foto: Monika Konkel i Klaudyna Sergot

<<< POWRÓT