Ambasador dobrych nawyków

Podczas wakacji chcielibyśmy odpocząć po długim roku ciężkiej pracy. Wyjeżdżamy więc na urlop, by móc zapomnieć o codziennych obowiązkach i kłopotach. Niestety, bardzo często zdarza się, że zapominamy także o odpowiednim pro-przyrodniczym zachowaniu na wakacjach. Pozostawiamy po sobie stosy śmieci, kupujemy pamiątki, do których wykonania zabito zagrożone wyginięciem zwierzę lub zniszczono jego siedlisko (koralowce, muszle egzotycznych małży i ślimaków). Marnotrawimy wodę, energię elektryczną, znaczymy szlak swej wędrówki nieprzerwanym ciągiem foliowych toreb i plastikowych butelek typu PET. Przez takie nieroztropne zachowanie cierpi przyroda, która po wakacyjnym najeździe turystów odpoczywa przez kolejnych 9-10 miesięcy.

Aby uświadomić nam te palące problemy oraz poradzić, jak zmniejszyć antropopresję na miejsca naszego wypoczynku, Departament Edukacji Ekologicznej w Ministerstwie Środowiska rozpoczął akcję edukacyjną. Ma ona na celu nakłonienie turystów do przyjęcia aktywnej postawy proekologicznej podczas i poza wakacjami. Wszystkie nasze zachowania mają bezpośredni wpływ na środowisko i żyjące w nim organizmy, warto o tym pamiętać, wyjeżdżając na urlop.
W ramach tej kampanii Ministerstwo Środowiska wydało broszurę „Podczas wakacji bądź ambasadorem dobrych nawyków”, którą w wersji elektronicznej zamieszczamy poniżej. Zachęcamy do jej przeczytania i zastosowania cennych porad zawartych w tej ulotce.

 

Więcej informacji o projekcie na stronie Ministerstwa Środowiska.

Do przyswajania pro-przyrodniczych zachowań zachęcają turystów także lokalne władze w miejscowościach nadmorskich. Wpisując się w tę tendencję, Urząd Miasta Helu z okazji Międzynarodowego Dnia Sprzątania Bałtyku (15.08.2009r.) rozpocznie dystrybucję ulotek „Nie zaśmiecajmy Bałtyku”. Będą one uświadamiać, jak poważny wpływ na bałtyckie gatunki, siedliska i krajobraz ma nieroztropne i nieprzemyślane zaśmiecanie morza.

Tekst: Monika Konkel
Foto: Archiwum SMIOUG
06.08.2009r.

<<< POWRÓT