Dorastanie

 

Urodzone w tym roku focze szczeniaki - Icek i Isk - zakończyły już okres karmienia przez mamy. Przez ten czas odłożyły wystarczającą ilość tkanki tłuszczowej, by przetrwać kolejne tygodnie nic nie jedząc. Straciły także lanugo - charakterystyczne, jasne, gęste i ciepłe niemowlęce futerko, chroniące je przed zimnem i wzrokiem drapieżnika w pierwszych tygodniach ich życia.

 

 

Isk spacerował w pobliżu izolatek (10.04.2009r.)

 

Icek, syn Ewy, który przyszedł na świat jako pierwszy, pijąc tłuste, mamine mleko, osiągnął wagę 54 kg (22.03.2009r.). Jego przyrodni brat Isk, syn Undy Mariny, ważył jeszcze więcej - maksymalna waga malucha to aż 61,4 kg (26.03.2009r.). W tej chwili oba samce straciły nieco kilogramów, korzystają z materiału zapasowego, zgromadzonego podczas pobierania pokarmu od mamy i zaczynają już podjadać śledzie wrzucane do ich baseników. Maluchy nie leżą już na lądzie w izolatkach, w których przyszły na świat, ale pływają w małych basenach lub wylegują się w słońcu nad ich brzegami. W nowe miejsce pobytu podczas okresu dorastania zostały przeniesione w sobotę (11.04.2009r.), wtedy również skontrolowano masę ich ciała: Icek ważył 45,5 kg, zaś Isk -  51,5 kg.

 

 

Icek podczas przedpołudniowej drzemki w swojej izolatce (10.04.2009r.)

 

Samce są kolejnym, dziewiątym już, pokoleniem fok urodzonym w helskim fokarium i przygotowywanym do życia na wolności. Włącznie z tegorocznym przychówkiem przyszło tu na świat 20 szczeniąt: 10 samiczek i 10 samców. Obecność stada hodowlanego, w tym rodziców tegorocznych szczeniaków, jest jednym z elementów realizowanego przez Stację Morską IO UG projektu odtworzenia populacji fok szarych na południowym Bałtyku.

 

 

Icek wygrzewający się na słońcu w swoim nowym miejscu pobytu (14.04.2009r.)

 

W tym roku foki uzyskują nowego patrona - WWF Polska, który razem ze Stacją Morską w Helu inicjuje finansowany ze środków Unii Europejskiej (Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko”) projekt pn. „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce”.

 

 

Maluchy coraz częściej wchodzą do wody - na zdjęciu Isk (14.04.2009r.)

 

Icka i Iska możecie Państwo oglądać przez okna w muzeum fokarium - serdecznie zachęcamy!

Tekst i foto: Monika Konkel
14.04.2009r.

<<< POWRÓT