Europa nie chce foczych futer!
Parlament Europejski zakazuje handlu produktami z fok

We wtorek, 5 maja 2009r., Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem rozporządzenia o zakazie handlu produktami z fok. Rozporządzenie to przyjęto stosunkiem głosów 550 do 49 (41 eurodeputowanych wstrzymało się od głosu), a tym samym opowiedziano się za zakazem importowania, handlu, a także tranzytu wyrobów z fok na terenie całej Unii Europejskiej. To rozporządzenie wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu, zaś zapisy dotyczące wprowadzania na rynek produktów z fok będą obowiązywać państwa członkowskie od 2010r.

Wśród europosłów popierających zakaz byli niemal wszyscy nasi eurodeputowani, przeciwko głosowali: Maciej Giertych i Bernard Wojciechowski (LPR) oraz Leopold Rutowicz (Samoobrona). Od głosowania wstrzymał się Bogdan Pęk (PiS) oraz kandydaci Centrolewicy - Józef Pinior i Janusz Onyszkiewicz.

Przegłosowany zakaz zastąpi lokalne rozporządzenia wprowadzane w poszczególnych państwach członkowskich odnośnie zasad handlu foczymi produktami. W UE tego typu embargo na poziomie krajowym zastosowały już: Belgia, Holandia, Włochy, Austria, Niemcy, Francja. Podobny zakaz dotyczący importu produktów z młodziutkich fok grenlandzkich obowiązuje w Unii Europejskiej już od roku 1983.

Corocznie w marcu u wybrzeży Kanady, której w głównej mierze dotyczy wspomniana unijna legislacja, zaczynają się niehumanitarne, a niekiedy wręcz bestialskie polowania na foki. Większość ofiar tego procederu to bezbronne focze szczeniaki, ginące od uderzenia pałką lub harpunem. Takie postępowanie bulwersuje tym bardziej, że foki te w wielu przypadkach są świadome i podczas obdzierania ze skóry doświadczają wprost niewyobrażalnego cierpienia.

Uchwalone rozporządzenie jest więc wyraźnym głosem sprzeciwu Europejczyków wobec zabijania tych zwierząt dla skór, mięsa i tłuszczu w sposób nie uwzględniający przestrzegania zasad tzw. dobrostanu. Wejście w życie tej unijnej legislacji oznacza zakaz wprowadzania na rynek towarów takich jak: torby, buty, nakrycia głowy i rękawice, a także tych produktów farmaceutycznych, które zawierają kwasy tłuszczowe Omega 3.

Nie będzie ono jednak dotyczyło wyrobów z fok zabitych w tradycyjnych polowaniach prowadzonych przez mieszkających w północnej Kanadzie Inuitów.

Przegłosowany zakaz dotyczy głównie Kanady, ale w mniejszym stopniu również Islandii, Norwegii, Rosji, USA, a w UE - Szwecji, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Dla tych trzech ostatnich krajów przewidziano wyjątek - dozwolone będą tam polowania na mniejszą skalę w ramach zarządzania zasobami morskimi.

Unia Europejska stanowiła dotąd główny rynek eksportowy dla przemysłu produktów z kanadyjskich fok (jedna trzecia odnotowanego eksportu). Trafiała tam również jedna czwarta wszystkich produktów z uboju fok.

Tekst: Monika Konkel
Foto: IFAW / Stewart Cook

<<< POWRÓT