Fokarium sfilmowane

 

Na rynku pojawił się nowy produkt edukacyjny. Kaseta z płytą DVD o codziennej pracy zespołu zajmującego się badaniem, odtwarzaniem i ochroną fok na polskim wybrzeżu. Tytuł na okładce brzmi „Nauczanie początkowe w helskim fokarium”.

Film opowiada historię Mikołaja - studenta kierunku oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim, który zgłasza się do Stacji Morskiej IO UG w Helu na staż. Pod okiem szefa zajmuje się nowonarodzoną foką o imieniu Hel. Zrealizowany pod opieką Jacka Bławuta film reżyserii Marcina Bortkiewicza to dokumentalna relacja, która przekształca się w uniwersalną opowieść o inicjacji, przyjaźni, o dojrzewaniu do odpowiedzialności. Czy wiedza którą nabył Mikołaj w helskiej placówce, przyda się kiedy w tle pojawią się emocje związane z corocznym wypuszczaniem młodych fok do Bałtyku?

Film miał swoją premierę w maju tego roku, a później był wyświetlany na 49 Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także na konkursie polskich filmów krótkometrażowych w ramach 9 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. W obu przypadkach został zauważony i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widzów, a w Krakowie otrzymał wyróżnienie Jury Konkursu w kategorii film dokumentalny. Pojawiają się kolejne o nim recenzje (1, 2) i wzmianki.

Powstanie filmu współfinansowali: Polski Instytutu Sztuki Filmowej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Centrum Kultury w Gdyni, Gdynia Filmowa, Urząd Miasta Helu, Darek Dikti Biuro pomysłów, Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, TRAFIK oraz Video Studio Gdańsk.

„Nauczanie początkowe” to zapis tylko fragmentu pracy naszej Stacji. która przecież "nie samymi fokami żyje". Film można zakupić w sklepiku fokarium za 24 zł. Na płycie DVD znajdziecie Państwo dwie jego wersje - telewizyjną i festiwalową, a także krótkie prezentację multimedialne.

Serdecznie zapraszamy na zakupy. Dochód z nich uzyskany wspiera oczywiście projekt ratowania bałtyckich fok.


Paweł Bloch

<<< POWRÓT