Martwa foka we Władysławowie

W dniu 23 kwietnia 2009r. Stacja Morska IO UG w Helu otrzymała informację z Władysławowa o zaplątanej w sieci martwej foce.

Okazało się, że jest to szczenię foki szarej (Haliochoerus grypus). Młoda samiczka mierzy 105 cm i  waży jedynie 20 kg. O bardzo młodym wieku świadczy całkowite pokrycie ciała foki lanugo, czyli młodzieńczym jasnym futerkiem, które foki szare tracą  zazwyczaj w trzecim tygodniu życia.

Zwierzę padło ofiarą przyłowu, czyli przypadkowego złapania w sieci. Szacuje się, że obecnie około 800 fok żyjących na terenie całego Bałtyku ginie rocznie w sieciach, co stanowi poważny problem dla tych zwierząt. W Polsce odnotowujemy kilka takich przypadków rocznie. W sieci wplątują się zwykle bardzo młode, niedoświadczone zwierzęta podróżujące z północnej części Bałtyku, dla których często jest to pierwsza daleka wędrówka.

Wszelkie informacje dostarczane do naszej Stacji przez osoby, które przypadkowo odnalazły fokę, pozwalają na dokładniejsze poznanie rozmieszczenia tych ssaków.

Apelujemy do wszystkich, którzy zaobserwują lub znajdą żywe bądź też martwe foki na polskim wybrzeżu o kontakt ze Stacją Morską w Helu pod numerem telefonu:

0601 88 99 40 lub (058) 675-08-36

 

Tekst: Klaudyna Sergot
Foto: Mikołaj Zybała

Gdy spotkasz fokę:

Co robić?

  • NIE ZBLIŻAJ SIĘ ! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które może być bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!

  • POZWÓL FOCE WYJŚĆ NA LĄD !  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!

  • NIE PRÓBUJ NIGDY DOTYKAĆ LUB ŁAPAĆ FOKI ! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii   Plus  0601–88–99–40 !

Pamiętaj!

  • Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku ! Uszanuj to !

  • Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby ! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu ! 

  • Zawiadom Stację Morską UG w Helu !  Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.            

(telefony całodobowe:  0601-88-99-40 lub 058/675-08-36)    

 

<<< POWRÓT DO EKOPATROLU

<<< POWRÓT DO ARCHIWUM