Odwiedziny na cyplu 

W dniu 3 marca 2009r. w godzinach rannych otrzymaliśmy informację, że w pobliżu Cypla Helskiego zauważono pływającą fokę. Po przybyciu na miejsce obserwacji stwierdzono, iż jest to samiec foki szarej (Halichoerus grypus). Z pobieżnych oględzin pływającej foki wynikało również, że jest ona chora. Wskazywał na to fakt, że nie nurkowała, pływając cały czas z głową uniesioną nad powierzchnię wody. Podjęcie próby udzielenia pomocy obserwowanemu samcowi było niemożliwe, ponieważ pływał on w zbyt dużej odległości od brzegu. Po pewnym czasie odpłynął.

Obserwowany samiec pływał nie zanurzając się pod wodę.

Kolejny patrol ze Stacji Morskiej IO UG wysłany na Cypel nie zaobserwował widzianej wcześniej foki. 

Rozpoczął się okres, w którym coraz częściej będzie można zobaczyć foki na polskim wybrzeżu. Niezmiennie apelujemy do wszystkich, którzy zaobserwują lub znajdą żywe bądź też martwe foki o kontakt ze Stacją Morską IO UG w Helu pod numerem telefonu:

(058) 675-08-36 lub 0 601-88-99-40

 

Tekst: Monika Konkel

Foto: Krzysztof E. Skóra

Hel, 04.03.2009r.

 

 

Gdy spotkasz fokę:

NIE ZBLIŻAJ SIĘ ! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które może być bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć !

POZWÓL FOCE WYJŚĆ NA LĄD !  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne !

NIE PRÓBUJ NIGDY DOTYKAĆ LUB ŁAPAĆ FOKI ! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii Plus  0601–88–99–40 !

Pamiętaj!

Foka na plaży lub w morzu jest u siebie ! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to. 

Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby ! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu!

Zawiadom Stację Morską UG w Helu !  Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.

(telefony całodobowe:  0601-88-99-40 lub 058/675-08-36)

<<< POWRÓT DO EKOPATROLU

<<< POWRÓT DO ARCHIWUM

<<< POWRÓT DO RAPORTÓW O OBSERWACJI FOK...