Młode foki w Bałtyku

Od wielu lat Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego realizuje projekt czynnej ochrony rodzimego na polskim wybrzeżu gatunku fok pod nazwą „Restytucja foki szarej na Bałtyku południowym”. Projekt ten ma na celu m. in. odtworzenie lokalnych kolonii tego gatunku, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów. Jego realizacja polega na działaniach ochronnych, badawczych i edukacyjnych, a jednym z zadań jest również wypuszczanie do naturalnego środowiska szczeniaków urodzonych w helskim fokarium.

W dniu 23 maja 2011r., Stacja Morska przeprowadziła w Czołpinie, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, akcję wypuszczania do środowiska naturalnego ośmiu młodych fok szarych. Są to 4 zwierzęta urodzone w fokarium Stacji Morskiej IO UG (Knop, Koga, Kil i Klif), trzy foki urodzone w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie (Cyklon, Cekin i Certra) oraz młody osobnik urodzony na wolności (Nautek). 

Wszystkie foki, oprócz znaku wymrożonego, za pomocą ciekłego azotu, na boku ciała oraz elektronicznego mikroczipa umieszczonego pod skórą u nasady ogona, zaopatrzono w nadajniki satelitarne (transmitery mają różne kolory w celu ułatwienia identyfikacji osobników nawet z dużej odległości). Nadajniki satelitarne przyklejane są do sierści na karku zwierzęcia, a płynące z nich sygnały umożliwiają zbieranie danych o pozycjach geograficznych zwierzęcia. Przyczepianie transmitera jest zabiegiem bezbolesnym, a obecność nadajnika nie stanowi dla foki niemal żadnego dyskomfortu. Foki monitoruje się przez kilka miesięcy, aż do momentu wyczerpania się baterii w nadajnikach lub odpadnięcia ich od ciała zwierzęcia. Transmitery po okresie eksploatacji odpadają samoistnie wraz z sierścią liniejącą w kolejnym sezonie (zazwyczaj w kwietniu lub maju).

W tym roku spośród urodzonych w helskim fokarium szczeniaków najstarszy był Knop, syn Ani. Urodził się on 6 marca i ważył wówczas niecałe 16 kg. Po okresie intensywnego karmienia mlekiem matki dość szybko zaczął samodzielnie jeść ryby i tym samym przybierać na wadze. W dniu wypuszczania jego masa ciała była równa 51,20 kg. Knop został wyposażony w zielony transmiter.

Jego młodsza o dwa dni siostra Koga, córka Undy Mariny, która w dniu przyjścia na świat ważyła 14,10 kg, w tej chwili jest około 10 kg lżejsza od Knopa. Koga otrzymała biały nadajnik satelitarny.

Poza Knopem i Kogą, Stacja Morska cieszyła się narodzinami Kila, syna Agaty i Klifa, dziecka Ewy. Gdy matki przestały karmić swoje maluchy, obie foki dobrze poradziły sobie z polowaniem na żywe ryby. Dzięki temu odpowiednio przybrały na wadze. Klif, który otrzymał  niebieski nadajnik satelitarny, w dniu urodzin ważył 16,25 kg, a obecnie waży 38,60 kg. Z kolei Kil, wyposażony w czerwony transmiter, w momencie narodzin ważył 13,30 kg, jest mniejszy od Klifa - jego masa ciała nie przekracza obecnie 32 kg.

W tym roku Ministerstwo Środowiska wydało zgodę na wypuszczenie na wolność, przy współpracy ze Stacją Morską, także trzech fok szarych urodzonych w warszawskim ogrodzie zoologicznym. Najstarszy z nich, Cyklon urodził się 24 lutego i jest synem samicy o imieniu Sława. W dniu wypuszczania do Bałtyku ważył ponad 37 kg i otrzymał czarny transmiter satelitarny.

Cekin, syn samicy Gogi, który urodził się 7 marca, gdy trafił do Stacji Morskiej IO UG był najmniejszy, a jego waga nie przekraczała 28 kilogramów. W ostatnich dniach przybrał na wadze i dziś jego masa ciała wyniosła 31,15 kg. Jego wędrówkę będzie można śledzić dzięki fioletowemu transmiterowi. Z kolei Certa, jedyna samica urodzona w warszawskim zoo, w dniu wypuszczenia do Bałtyku ważyła 31,30 kg. Certa, która jest córką Nidy, otrzymała żółty nadajnik.

Wraz z fokami, które urodziły się w helskim fokarium i warszawskim zoo na wolność został wypuszczony również Nautek. Młody samiec został znaleziony w suchym doku Stoczni Nauta S.A. i 21 marca trafił do Stacji Morskiej na rehablitację. W dniu przewiezienia go do helskiej placówki ważył zaledwie 19 kg. Wędrówkę młodego samca, w tej chwili ważącego ponad 42 kg, można śledzić dzięki pomarańczowemu transmiterowi.

W tym roku, już po raz drugi, działania w ramach projektu „Restytucji foki szarej na południowym Bałtyku” wzmocnione są przez partnera Stacji Morskiej IO UG – WWF Polska. Wspólnie realizujemy projekt „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.  W ramach tego projektu zakupione zostały m.in. nowoczesne nadajniki dla wszystkich wypuszczonych fok, które pozwolą nam dokładnie śledzić wędrówki zwierząt. Każdy zainteresowany może samodzielnie sprawdzić, dokąd popłynęły wypuszczone na wolność foki za pośrednictwem strony internetowej: http://www.wwf.pl/baza_ssaki/mapa/index.php#

We wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych partneruje nam również wieloletni sponsor projektu - firma POLKOMTEL S.A. (operator sieci Plus).

Wypuszczone foki często wędrują wzdłuż wybrzeża i wychodzą na brzeg, aby odpocząć. Gdy spotkasz na plaży fokę z nadajnikiem lub bez niego:

 

·        POZWÓL FOCE ODPOCZĄĆ NA LĄDZIE!  Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne! To zwierzęta lądowo – wodne, ich obecność na brzegu jest naturalna!

·        NIE ZBLIŻAJ SIĘ! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które może być bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć! Nie karm jej, nie dopuszczaj do niej innych ludzi i zwierząt

·        NIE PRÓBUJ NIGDY DOTYKAĆ LUB ŁAPAĆ FOKI! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia, zadzwoń pod czynne całą dobę numery:

 

058-675-08-36 lub 0 601-88-99-40

Stacja Morska  Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

ul. Morska 2,  84-150 Hel, www.hel.ug.edu.pl

Tekst: Natalia Makałowska, Monika Selin, Klaudyna Sergot
Foto: Paweł Bloch

Obejrzyj galerię zdjęć:


<<< POWRÓT