Bałtyk bogatszy o 4 płetwonogie

W środę 26 czerwca 2013 roku naukowcy ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu wypuścili na wolność cztery młode foki. Szerokie wody Bałtyku zobaczyły trzy foki szare urodzone w SMIOUG: Łodzik, Łacha, Ławica oraz znaleziona na plaży w Kołobrzegu foka obrączkowana o imieniu Kołobrzeżek.


Młode foki niepewnie wyglądały ze swoich skrzynek

Łacha, Ławica oraz Łodzik otrzymały nadajniki satelitarne, które foki gubią po kilku miesiącach wraz z liniejącą sierścią. Sygnały z transmiterów umożliwiają zbieranie danych o pozycjach geograficznych zwierzęcia i mogą służyć podejmowaniu decyzji o ustanowieniu ewentualnych ostoi ochronnych. Łodzik wyposażony został w transmiter działający w systemie GPS-GSM, który oprócz pozycji zbiera też informacje o głębokości i długości czasu nurkowania oraz temperaturze wody w miejscu przebywania foki. Wszystkim zwierzętom wszczepiono również u nasady ogona elektroniczne mikroczipy oraz u młodych fok szarych na boku ciała wymrożono numer, który ułatwi identyfikację osobnika nawet z dużej odległości.

W tym roku nadajniki satelitarne zostały zakupione ze środków projektu ,,Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich" współrealizowanego wraz z WWF Polska i współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, dofinansowywanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 
Niektórym trzeba było pomóc wybrać drogę ku morskim falom


W końcu ruszyły do Bałtyku

Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu od 2002r. aktualnie przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje projekt restytucji fok szarych (Halichoerus grypus) na południowym wybrzeżu Bałtyku. Polega on na działaniach ochronnych, badawczych i edukacyjnych, a jednym z nich jest wprowadzanie do naturalnego środowiska młodych zwierząt rodzących się w helskim fokarium. Ponadto placówka prowadzi rehabilitację chorych fok znajdowanych na polskich plażach, które również docelowo wypuszczane są na wolność.

Wypuszczone foki często wędrują wzdłuż wybrzeża i wychodzą na brzeg, aby odpocząć. Gdy spotkasz na plaży fokę z nadajnikiem lub bez niego:

  • NIE ZBLIŻAJ SIĘ ! Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które może być bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć!

  •  POZWÓL FOCE WYJŚĆ NA LĄD! Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne!
     

  • NIE PRÓBUJ NIGDY DOTYKAĆ LUB ŁAPAĆ FOKI! Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer naszej całodobowej gorącej linii Plus 601-88-99-40!

Pamiętaj!

  • Foka na plaży lub w morzu jest u siebie! To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku! Uszanuj to. 

  • Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby! Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu!

  • Zawiadom Stację Morską UG w Helu! Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków.
     

Tel. 58-675-08-36 lub 601-88-99-40
Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Morska 2, 84-150 Hel, e-mail: hel@ug.edu.pl

Tekst: Paulina Bednarek, Wioleta Miętkiewicz
Foto: Michał Bała, Krzysztof E. Skóra

Obejrzyj galerię zdjęć:


<<< POWRÓT