Focze gadanie

Naukowcy Stacji Morskiej IO UG oraz Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie podjęli próbę nagrania podwodnych dźwięków wydawanych przez foki szare. Zamierzają m.in. stworzyć atlas tego rodzaju podwodnych odgłosów. Wybór czasu na eksperyment - koniec lutego - nie był przypadkowy, gdyż jak wiadomo foki są najbardziej „rozmowne” w czasie sezonu godowego, a ten właśnie się rozpoczyna.

 

Opracowano metodę i przetestowano służący nagraniom sprzęt. Ku zaskoczeniu naukowców foki okazały się bardzo „rozmowne”. 

Wykonane nagrania to dopiero początek planowanych projektów nad badaniami wokalizacji fok. Pozyskane dane będą mogły posłużyć lepszemu zrozumieniu biologicznych i anatomicznych podstaw generowania dźwięków przez zwierzęta wodne. Mogą być także przydatne w zrozumieniu zachowania się zwierząt, ich wzajemnej komunikacji oraz wpływu obcych dźwięków (np. podwodnego hałasu) na ich życie. Prawdopodobnie już w lecie każdy odwiedzający helskie fokarium będzie mógł osobiście zaznajomić się z foczą „mową” i „śpiewem” Trwają prace nad przygotowaniem podwodnej sali fokarium do podsłuchiwania fok „na żywo”.

Tekst: Monika Kosecka 
Foto: Monika Kosecka, Łukasz Nowak, Piotr Pawłowski


<<< POWRÓT