Laureaci konkursu ekologicznego Programu Edukacji Morskiej odwiedzają Stację Morską

Laureaci konkursu realizowanego w ramach Programu Edukacji Morskiej już po raz czwarty odwiedzili Stację Morską w Helu. Celem Programu Edukacji Morskiej jest przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Nieodłącznym elementem programu jest konkurs ekologiczny, który w tym roku został zrealizowany pod hasłem „Nie lej wody!”. Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Ich zadaniem było nakręcenie, w grupach 2-5 osobowych pod opieką nauczyciela, 1- 4 min. filmu. Tematyka filmu miała nawiązywać do racjonalnego użytkowania wody – nie marnowania i nie zanieczyszczania. Nagrodą konkursu dla czterech zwycięskich zespołów był tygodniowy rejs po wodach Zatoki Gdańskiej na pokładzie legendarnego żaglowca Generał Zaruski oraz całodniowe szkolenie w Stacji Morskiej IOUG. Ponadto w szkole, w której uczą się zwycięskie grupy, zostaną zrealizowane zajęcia szkółki żeglarskiej z udziałem mistrza olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza. 


Część praktyczna lekcji o bałtyckich fokach

Patronat honorowy nad konkursem objął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich Mateusz Kusznierewicz


Zaciąg materiału biologicznego

Wizyta i zajęcia edukacyjne w Stacji Morskiej odbyły się 28 czerwca. Zwycięzcy wraz ze swoimi opiekunami uczestniczyli w zajęciach teoretyczno-praktycznych w fokarium. Część teoretyczna obejmowała zagadnienia związane z biologią i ekologią bałtyckich ssaków, ryb i innych mieszkańców Bałtyku. Oprócz wykładów uczestnicy rejsu mogli obejrzeć pracę trenerek fok, część rehabilitacyjną fokarium, zwiedzić muzeum fokarium. Zajęcia o rybach zostały zilustrowane sekcją śledzia. Dużym zainteresowaniem cieszył się również zaciąg materiału biologicznego ze strefy brzegowej. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Rybołówstwa w Helu. Ekspozycja tej placówki daje wgląd w historię Bałtyku, zarówno tę geologiczną, jak i współczesną, rozwój osadnictwa i rybołówstwa. Wystawa muzeum jest bogata w opisy metod połowowych i eksponaty narzędzi połowowych. Po opuszczeniu muzeum adepci żeglarstwa odbyli pieszą wycieczkę na Cypel Helski, najcenniejszą przyrodniczo część Półwyspu Helskiego. Ukoronowaniem pobytu w Helu była radość dla podniebienia w ramach „lekcji ichtiologii na talerzu” – obiad w helskiej restauracji „Maszoperia”.

 
Tekst: Mikołaj Koss, Monika Dorota Selin
Foto: Materiały prasowe Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

Obejrzyj galerię zdjęć:

     

     

     


<<< POWRÓT