Wyczekiwane narodziny

Dzisiejszej nocy (5.03.2013), o godzinie 03.12 w helskim fokarium Stacji Morskiej IOUG, przyszła na świat kolejna foka szara. Matką została 15-letnia samica Ewa z Estonii.

Zachowanie Ewy już od czterech dni wskazywało na oznaki zbliżającego się porodu; nie uczestniczyła w karmieniu i kilkakrotnie wychodziła  na ląd. Poszukując  odpowiedniego miejsca na rozwiązanie, odwiedzała po kolei wszystkie izolatki. Jedną z nich dzieliła nawet przez kilka godzin ze starszą od siebie Undą Mariną. 

Minionej nocy w porodówce Ewa pojawiła się już około godziny 21-wszej. Jej nerwowe ruchy zdradzały zbliżający się poród. Po kilkunastu minutach foka uspokoiła się jednak i zapadła w dłuższy sen. Skurcze powróciły około północy, aż o godz. 3-ciej nad ranem, zaczęło się na dobre...


Ewa wyczekująca na poród

Sam poród przebiegał szybko, cały czas był monitorowany przez pracowników Stacji Morskiej. Osesek urodził się jednak nietypowo, bo płetwami do przodu, a nie jak powinien głową. Młode i matka czują się dobrze.  

Poniżej galeria przedstawiająca pierwsze chwile życia młodej foki z monitoringu kamer fokarium.

     

     

Wraz z początkiem dnia wykonano podstawowe pomiary i określono płeć szczenięcia. maluch okazał się samiczką i otrzymał imię Łacha. Mierzy 109 cm i  waży 15,4 kg.

Obejrzyj galerię zdjęć:

     

     

Tekst: Michał Bała
Foto: Paweł Bloch

 


<<< POWRÓT