Stacja Morska

Instytutu Oceanografii 

Uniwersytetu Gdańskiego 

ul.Morska 2, 84-150 Hel

tel. (058) 6750-836

fax (058) 6750-420

hel@univ.gda.pl

Szymon Skura

 

  

 

 

 
 

Nasza Działalność

                 Rok 2005

1. Trudne początki (od Stycznia do Czerwca)

Wraz z przystąpieniem do projektu Bałtycka Bryza rozpoczęliśmy przygotowywać i wprowadzać nasze pomysły. Pierwszymi były „Tablice śmieciowe”, które przedstawiają długość „życia” śmieci w Morzu. Po jej obejrzeniu będziemy dokładnie wiedzieli ile z przyszłych pokoleń dzieci i dorosłych będzie oglądało wrzuconą przez nas plastikową butelkę.

 

Następnie zrodził się pomysł aby pokazać ludziom jaki wpływ mają śmieci na środowisko i na zwierzęta żyjące w nim. Najlepiej było by,  zabrać wszystkich na wyprawę wraz ze sprzętem nurkowym i im to pokazać ale to jest nie możliwe. Najlepszym pomysłem na jaki wpadliśmy było stworzenie jakiegoś symbolu. Musiał być on kojarzony z morzem i z negatywnym wpływem śmieci. Tym symbolem okazał się metalowy, zardzewiały szkielet ryby w który włożyliśmy różnego rodzaju śmieci. Nazwaliśmy go „Śmieciową rybą”. Wtedy ludzie będą wiedzieli że śmieci które przypadkiem lub umyślnie wrzucają do wody, w wyniku wielu różnych procesów, będą dostawały się do mięsa ryb, a później do naszych żołądków. Tutaj ktoś sobie może pomyśleć: „I co z tego, Ja nie jem ryb” lub „No to nie będę jadł ryb”. Dla tych którzy nie wiedzą, z pozostałości ryb tworzy się paszę dla bydła i drobiu.  Wiele nawozów uprawnych powstaje również między innymi z resztek ryb które nie są wykorzystane w przetwórstwie rybnym. W ten sposób śmieci mogą dostać się do roślin i mięsa, zwiększając zawartość szkodliwych substancji i zmieniając ich smak. „Ryba”  ta byłaby wystawiona tylko w Helu i tylko odwiedzający Hel mieli by okazje ją zobaczyć. Postanowiliśmy zrobić drugi rodzaj tablicy informacyjnej, tylko z tym symbolem. Teraz można ją będzie pokazać w innych miejscowościach.

 

Wprowadziliśmy również w plan zajęć Błękitnej Szkoły zajęcia o zanieczyszczeniach i o ich wpływie na środowisko wodne. Zajęcia są skierowane przede wszystkim do dzieci z rodzin rybackich oraz ludzi morza (rybacy, marynarze). Kursy dla tych grup są bezpłatne. Nawet jeśli ktoś nie wybierze tych zajęć zawsze staramy się chociaż odrobinę o tym powiedzieć. W roku 2005 mieliśmy aż 4435 uczniów i przybywa ich z każdym rokiem. Jeśli jesteś zainteresowany działalnością Błękitnej Szkoły kliknij tutaj.

W dniu 9 czerwca 2005r w Stacji Morskiej na Helu odbyło się spotkanie robocze projektu „Bałtycka Bryza” dotyczące naszych pomysłów i ich jak najlepszego wykonania. Spotkaniu przewodniczył kierownik Helskiej placówki dr hab. Krzysztof Skóra oraz prezes Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego Tomasz Żelazny. Grupie zagranicznych gości przewodniczyła Nancy Holm, europejski menadżer tego projektu. Rozmawialiśmy o możliwościach jak najlepszego pokazania ludziom że to co się teraz w środowisku morskim również dotyczy ich. Na spotkaniu był obecny również przedstawiciel EcoBalticu Mariusz Witoński który jest koordynatorem krajowym w projekcie „Błękitna Flaga”.

2. Wakacje (Lipiec i Sierpień)

Do końca roku szkolnego mieliśmy bardzo dużo pracy. Przyjeżdżało na nasze zajęcia bardzo dużo wycieczek szkolnych. W wakacje zostały tylko wycieczki turystyczne, więc mieliśmy więcej czasu na przygotowanie „Dnia Ryby” który odbył się 30 lipca 2005r. Było to święto zorganizowane dla uczczenia ważności ryb dla Helu, który od zamierzchłych czasów był wioską utrzymującą się z rybołówstwa. Tuż przed „Dniem Ryby”, ustawiliśmy na ogrodzeniu fokarium „śmieciową rybę”, która została w tym czasie akurat ukończona. Na dzień 30 lipca, przygotowaliśmy zabawę w wyniku której powstało 5 obrazów z różnokolorowymi rybami. Ryby przeróżnych kształtów tworzyły wielką ławicę. Dokładnie o dniu ryby możesz przeczytać tutaj. My przy okazji opowiadaliśmy o wpływie śmieci na środowisko morskie.

 

3. Wrzesień

Wraz z początkiem roku szkolnego, napłynęło do nas dużo wycieczek szkolnych. Wszystkim osobom przekazaliśmy dużo informacji na temat środowiska Morza Bałtyckiego oraz jaki wpływ mają śmieci na ten ekosystem.

Po rozmowach z władzami miasta w Helu, umieściliśmy pierwsze dwie tablice informacyjne. Pierwszą przy wejściu do portu rybackiego, drugą na bulwarze. Otrzymaliśmy pozwolenie od Urzędu Morskiego w Gdyni na postawienie tablic także przy wejściach na plażę aby każdy przechodząc obok mógł je zobaczyć.

Tego miesiąca zaczęliśmy również przygotowywać polską stronę internetową projektu „Bałtycka Bryza”.

4. Październik

Zajęcia w Błękitnej Szkole odbywały się od poniedziałku do piątku bez  przerwy. Dzięki pozwoleniu uzyskanemu w poprzednim miesiącu, umieściliśmy następne dwie tablice informacyjne przy wejściach na małą plażę w Helu. Poniżej przedstawiona jest mapka z dokładną lokalizacją wszystkich wystawionych w Helu tablic.

   

5. Listopad

Listopad jak poprzednie miesiące obfitował w prelekcje i kursy w Błękitnej Szkole.

16 listopada odbyło się spotkanie robocze projektu „Bałtycka Bryza” na które wysłaliśmy naszego przedstawiciela. Szczegóły spotkania znajdziesz tutaj.  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć w której będą państwo mogli zobaczyć jak wyglądać może Bałtyk za jakiś czas jeśli nie będziemy o niego dbać.

     GALERIA

6. Grudzień

Ostatni miesiąc w roku 2005 spędziliśmy przygotowując roczne raporty z działań Błękitnej Szkoły oraz projektu Bałtyckiej Bryzy.

Stworzyliśmy również kalendarz na rok 2006. Oto końcowy efekt:

Napisane przez nas artykuły dostępne na stronach internetowych lokalnej gazety „Helskiej Blizy” znajdą państwo wpisując te adresy:

www.przyjacielehelu.org/helska_bliza/hb_200/hb.htm

www.przyjacielehelu.org/helska_bliza/hb_201/hb.htm

www.przyjacielehelu.org/helska_bliza/hb_202/hb.htm

www.przyjacielehelu.org/helska_bliza/hb_204/hb.htm

www.przyjacielehelu.org/helska_bliza/hb_208/hb.htm

 

 

 

Bałtycka Bryza 

O projekcie

Partnerzy 

Działalność

 

  Nasza działalność

  

    Rok 2005

 

    Rok 2006

  Monitoring plaży

 

    Galeria

Materiały informacyjne

Kalendarz

Kontakt

Wiadomości

 

         

<<< Stacja Morska