Stacja Morska

Instytutu Oceanografii 

Uniwersytetu Gdańskiego 

ul.Morska 2, 84-150 Hel

tel. (058) 6750-836

fax (058) 6750-420

hel@univ.gda.pl

Szymon Skura

 

  

 

 

 
 

Nasza Działalność

                 Rok 2006

Styczeń – luty

Początek roku upłynął na przygotowaniach do czekającej nas lawiny lekcji i wycieczek. Ulepszyliśmy i uaktualniliśmy kilka prezentacji oraz stworzyliśmy prezentację pt. „Zanieczyszczenia w środowisku morskim”. Od czasu do czasu odbywały się krótkie zajęcia.

Marzec – Maj

W tym okresie trwała  „inwazja” wycieczek szkolnych. Uczniowie razem z opiekunami przyjeżdżali na zajęcia do Błękitnej Szkoły by dowiedzieć się jak najwięcej o Morzu Bałtyckim i co robić aby pozostało czyste. Również w tym okresie rozpoczęliśmy projekt mający na celu monitorowanie ilości zanieczyszczeń na wybranym przez nas odcinku plaży Półwyspu Helskiego. Dane uzyskane z tych zajęć są wpisywane do komputera i zostaną opublikowane na naszej stronie internetowej aby każdy mógł zobaczyć kiedy nasze plaże są najczystsze a kiedy najbardziej zaśmiecone.

Czerwiec

Jest to czas kiedy wycieczek szkolnych jest najwięcej, a co za tym idzie mamy najwięcej zajęć. Lecz nie przeszkodziło to nam w ustawieniu kolejnych dwóch tablic informacyjnych, pokazujących jak długo śmieci rozkładają się w morzu. Wierzymy że w ten sposób, choć częściowo wpłyniemy na zachowanie turystów którzy zostawiają po sobie śmieci na plaży.

Lipiec – Sierpień

Wakacje to okres kiedy na Półwyspie Helskim pojawia się bardzo duża ilość turystów. Nie wszyscy z nich są ludźmi dbającymi o czystość natury i plaż, czasami zostawiają po sobie różnego rodzaju śmieci. Dlatego postawiliśmy dodatkowe dwie tablice informacyjne, obrazujące długość życia śmieci oraz jak będą wyglądać żołądki ryb kiedy będą żyły w zaśmieconym środowisku.

 

Tablica ustawiona na dzikiej plaży na helskim cyplu.

Napisaliśmy również artykuł o problemie jakim są śmieci na plażach, szczególnie w sezonie turystycznym. Istotną kwestią jest zbyt mała ilość koszy na śmieci, jest ich zawsze za mało  w stosunku do potrzeb ( Możesz przeczytać cały artykuł, kliknij tutaj).

Zamieściliśmy również pierwsze informacje na temat ilości śmieci na jednej z helskich plaż. Klikając tutaj dowiesz się więcej o ilości śmieci w poszczególnych miesiącach na tej plaży.     

Bałtycka Bryza 

O projekcie

Partnerzy

Działalność

  Nasza działalność

  

    Rok 2005

 

    Rok 2006

  Monitoring plaży

 

    Galeria

Materiały informacyjne

Kalendarz

Kontakt

Wiadomości

 

         

<<< Stacja Morska